Kormorany


Kormorany

Zespół Kormorany powstał w 1984 r. we Wrocławiu. W latach 80 zasłynął koncertami - happeningami w niecodziennych miejscach min. jazzach, wieżach ciśnień, przepompowni, dworcu. Kormorany brały też udział w działaniach Pomarańczowej Alternatywy.

Na początku lat 90 skład zespołu się krystalizuje i stabilizuje; Kormorany zaczynają grać koncerty a także komponować muzykę do spektakli teatralnych co w przyszłości miało stać się fundamentem działalności zespołu.

Grupa prezentuje się na wystawie światowej EXPO 92 w Sewilli, a także w Londynie na promocji wystawy Wrocław EXPO 2010. Ma za sobą występy w Jugosławii, Albanii, Słowenii, Holandii, Niemczech, a także na dniach kultury polskiej w Petersburgu oraz na festiwalu w Edynburgu.

W latach 92-94 współpracowała z teatrem ulicznym KLINIKA LALEK. Później wspołpraca przede wszystkim z legnickim teatrem im. Heleny Modrzejewskiej oraz Piotrem Cieplakiem - jednym z najwybitniejszych twórców polskiego teatru ostatnich lat ( min. muzyka do "Historyja o chwalebnym zmartchwystaniu, „Księga Hioba, „Historia Jakuba.

 

Nagrody:
1994 - Grand Prix na festiwalu Klasyka Polska w opolu
1998 - Złoty Yorick na festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za muzykę o „Koriolana
2001 - Złoty Yorick na festiwalu szekspirowskim w Gdańsku za muzykę do „Króla Leara
2004 - Złote Lwy otrzymuje film „Warszawa do którego muzykę komponują Kormorany

Festiwale:

„Kontakt w Toruniu, Wrocław Niezależny, Alternativa Praha, Festiwal Perkusja, Wro Festiwal, Jazz Blues Fusion , Energia Sztuki w Żarnowcu

 


Od 2004 r. zespół funkcjonuje w składzie:

Piotr Blusmen Jankowski - gitara
Jacek Tuńczyk Fedorowicz - bas
Artur Gaja Krawczyk - perkusjonalia
Krzysztof Konik Konieczny - gitara


I w tym składzie tworzy muzykę do:
2004 - „Portowa opowieść ( teatr w Legnicy )
2006 - „Otello ( teatr w Legnicy )
2008 - „Sami ( teatr w Legnicy )


We wrześniu 2006 roku zespół wraz z teatrem legnickim jedzie do Stanów Zjednoczonych gdzie gra trasę promującą spektakl „Otello „.
 

W 2007 na zamówienie Festiwalu Miasto w Legnicy Kormorany nagrywają muzykę pod hasłem MIASTO (premiera na tymże festiwalu we wrześniu 2007), który to materiał grają 10.10.2007 we wrocławskim JAZZ KLUB RURA. Koncert jest rejestrowany i wydany jako płyta przez RITA BAUM (płyta dołączona do numeru pisma). Jest to druga płyta w blisko 25 letniej historii zespołu.

Warto zaznaczyć, że pod nazwą Kormorany nagrywają też muzykę do teatru Paweł Czepułkowski i Michał Litwiniec, którzy przez kilkanaście lat tworzyli zespół a obecnie są filarami zespołu Karbido święcącego tryumfy w Europie ( min. „STOLIK).

Aktualności Kormorany