Gitara czy ukulele? Co wybrać?

Poradnik Gitarzysty
gitara ukulele

Klamka zapadła: postanowiłeś uczyć się gry na jakimś instrumencie. Jeśli pomyślałeś o wyborze gitary, bardzo możliwe, że rozważasz też zakup ukulele, które szybko zyskuje na popularności. Trudno podjąć decyzję, czy wybrać gitarę, czy ukulele, jeśli jesteś początkującym muzykiem. Ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże dokonać wyboru.

Na początku chcielibyśmy podkreślić dwie rzeczy. Pierwsza: każdy instrument wymaga nauki. Niektóre są łatwiejsze do opanowania, ale mimo wszystko umiejętność gry zyskasz tylko dzięki własnej pracy. W internecie znajdziesz dużo darmowych materiałów, więc tak naprawdę potrzebujesz tylko motywacji do regularnych ćwiczeń i samodyscypliny – wówczas szybko zobaczysz efekty.

Drugą ważną rzeczą są Twoje osobiste upodobania. Zaraz poznasz zalety i wady wyboru gitary lub ukulele, ale potraktuj je tylko jako wskazówkę. Ostateczny wybór należy do Ciebie, bo to Ty masz czerpać przyjemność z gry na wybranym przez siebie instrumencie. To ważne! Inaczej gitara lub ukulele szybko wyląduje w kącie pokoju i jedyną różnicą będzie to, że ukulele zajmie nieco mniej miejsca. ;)

Gitara a ukulele – co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Ukulele jest, fachowo rzecz ujmując, odmianą gitary. To sprawia, że różnice pomiędzy klasyczną sześciostrunową gitarą akustyczną lub elektryczną, a czterostrunowym ukulele nie są zbyt duże. Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze instrumentu?

Gitara dysponuje większą skalą dźwięków, a dzięki temu daje muzykowi więcej możliwości. Jest idealna, jeśli zaczynasz swoją przygodę ze światem muzyki, ale na poważnie myślisz o tym zajęciu i marzysz o zostaniu profesjonalistą. W internecie znajdziesz też dużo materiałów na temat nauki gry na gitarze i z większą łatwością dopasujesz jej brzmienie do granych przez siebie utworów – raczej trudno sobie wyobrazić kolędy lub pieśni patriotyczne wygrywane na ukulele. Gitara poradzi sobie z nimi bez problemu. Jeśli docelowo chcesz grać na kilku instrumentach, z gitary na ukulele „przesiądziesz się” z większą łatwością.

Ukulele ma w sobie mnóstwo uroku i chyba dlatego zdobywa w Polsce coraz więcej fanów. Ogromną zaletą tego instrumentu jest jego niewielki rozmiar – możesz zabrać go ze sobą wszędzie, co czyni z niego świetny instrument dla podróżnika. Na ukulele można także grać w różnych miejscach – w fotelu, na hamaku czy w kajaku. W porównaniu do gitary, ukulele ma krótszy gryf i mniej strun, a co za tym idzie – prostsze chwyty. Dodatkowo cieńsze, bardziej miękkie i słabiej naciągnięte struny sprawiają, że nauka gry nie kończy się bólem palców, tak jak w przypadku gitary.

Ukulele jest stosunkowo niedrogim instrumentem, więc jeśli nie jesteś pewien, czy wytrwasz w nauce gry i czy jest to zajęcie dla ciebie, z pewnością lepiej zainwestować mniejszą sumę. Dodatkowym atutem ukulele jest to, że początki nauki są łatwiejsze i znacznie szybciej zobaczysz efekty.

Gitarzyści czasem pobłażliwie podchodzą do ukulele – może ze względu na jego niewielki rozmiar kojarzący się z zabawką lub radosne, beztroskie brzmienie? Należy jednak pamiętać, że to pełnoprawny instrument polifoniczny, który daje wiele możliwości i jest świetny na początek przygody z muzyką. Co ciekawe, ukulele było pierwszym instrumentem Jimi’ego Hendrixa. Na ukulele grali też Beatelsi.

Zmiana instrumentu na Wywrocie

Jakiś czas temu dodaliśmy w naszym śpiewniku funkcje zmiany diagramów instrumentu z gitary na ukulele i vice-versa. Dzięki temu możesz zagrać na ukulele wszystkie piosenki opracowane na gitarę!

Kliknij w przycisk ustawień przy opracowaniu.

Gitara a ukulele – podsumowanie

Gitara jest idealnym wyborem dla miłośników klasyki, którzy marzą o profesjonalnej grze i szukają instrumentu o szerokich możliwościach. Ukulele z kolei jest świetne dla „weekendowych muzyków”, którzy chcą szybko poznać podstawowe melodie do zagrania przy ognisku, lub dla tych, którym po prostu podoba się radosne brzmienie tego instrumentu. Warto pamiętać, że w rękach ambitnej osoby ukulele potrafi naprawdę dużo!

To jest ten moment, w którym masz już tyle informacji, że możesz podjąć decyzję. Najprościej jest posłuchać głosu serca i wybrać instrument, który wydaje się nam bliższy – wówczas istnieje większa szansa, że zakochamy się w nauce gry i chętnie będziemy rozwijać się jako muzycy. Powodzenia!