Jak nastroić gitarę? Sprawdzone sposoby

Poradnik Gitarzysty
gitara

Chcesz zostać profesjonalnym gitarzystą w kapeli? Wolisz grać jedynie hobbystycznie przy kominku lub na ogniskach z przyjaciółmi? Pewne umiejętności są jednak niezbędne, by Twoja gra była przyjemna dla ucha. Jedną z podstaw jest m.in. strojenie gitary. Poznaj kilka podstawowych porad, które pozwolą Ci osiągnąć perfekcyjnie czysty dźwięk (oczywiście na miarę możliwości Twojej gitary i strun).

Na czym polega strojenie?

Strojenie gitary to naciąganie lub rozluźnianie strun do odpowiedniego poziomu naprężenia. Im mocniej naciągnięta struna, tym dźwięk jest wyższy. Analogicznie im bardziej jest poluzowana, tym dźwięk staje się niższy. Pamiętaj również o tym, że każda struna posiada swoje oznaczenie literowe.

Najpopularniejsze metody strojenia gitary

Gitara jest instrumentem znanym od wieków. Można pomyśleć, że wszystko na jej temat zostało już powiedziane. Na przestrzeni lat mieliśmy wystarczającą ilość dowodów, że jesteśmy w ogromnym błędzie. Skupimy się zatem na najpopularniejszych sposobach strojenia, które udało nam się dotychczas poznać. Zachęcamy każdego do wypróbowania wszystkich, by przekonać się, który jest dla Ciebie najlepszy.

Na ucho

Dla amatorów metoda “na ucho” może być po prostu zbyt trudna ze względu na brak doświadczenia. Czasem niestety nie mamy innego wyboru, gdyż np. znajdujemy się w leśniczówce lub domku w sercu lasu. Oczywiście są dostępne specjalne aplikacje dla smartfonów, które potrafią imitować tuner, lecz bywają one zawodne. Warto więc trenować słuch od pierwszych dni i po akcesoria sięgać dopiero pod koniec, by doprecyzować efekt swojej pracy.

Strojenie przy pomocy tunera

Tuner to niewielkie i tanie akcesorium, które warto kupić od razu z instrumentem. Oczywiście zalecamy wykorzystywanie jedynie sprawdzonych narzędzi od najlepszych producentów, gdyż praca z nimi będzie o wiele wygodniejsza i prostsza. Tuner podaje nam 3 podstawowe informacje. Należą do nich m.in. takie wartości jak:
  • wysokość dźwięku referencyjnego A (najczęściej w formie „A=440Hz”),
  • nazwę literową najbliższego dźwięku,
  • relację dźwięku z obecnie brzmiącą struną (za wysoko, za nisko, dobrze).
Jak stroić? To nic skomplikowanego. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych kroków:
  • ustaw tuner na dźwięk referencyjny A 440Hz,
  • uderz w strunę,
  • sprawdź, czy struna daje zbyt niski lub zbyt wysoki dźwięk,
  • naciągnij lub poluzuj strunę.
To wszystko! Proste, prawda?

Metoda 5 progu

Gitara to pozornie prosty instrument, lecz zgłębiając jej tajemnice, z czasem przekonujemy się o jej niezwykłych możliwościach. Świadczyć może o tym fakt, że dźwięki z jednej oktawy znajdziemy w kilku miejscach. Struny mają swój odpowiednik na V progu najbliższej, grubszej struny (z wyjątkiem drugiej struny B). Jeśli chcesz wykorzystać tę metodę, musisz mieć jednak pewność, że pierwsza struna jest poprawnie nastrojona. Jak to zrobić? Wykorzystując do tego celu inny instrument.

Wykorzystanie innych instrumentów

Strojenie jednej gitary względem drugiej (nastrojonej) jest oczywiste. Co, jeśli pod ręką mamy, np. fortepian? To wciąż możliwe, lecz należy zapamiętać nazwy białych klawiszy. Tworzą one gamę C-dur, a dźwięki ułożone są po kolei, dlatego zadanie wcale nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać.. Następnie wystarczy zagrać dźwięk odpowiadający nazwie struny, którą chcesz nastroić.

Oprócz ww. sposobów możemy wyróżnić również strojenie flażoletami lub interwałami. Wydaje nam się jednak, że na początek taka ilość informacji będzie wystarczająca dla wszystkich osób rozpoczynających swoją przygodę z grą na gitarze. Jeżeli interesują Cię inne propozycje, daj nam o tym znać.