Jak czytać chwyty gitarowe?

Poradnik Gitarzysty

Z umiejętnością gry na gitarze jest trochę jak z posiadaniem wysportowanej figury — każdy by chciał to mieć, ale bez tego uciążliwego procesu „pomiędzy”. Tymczasem sama droga do celu może być bardzo przyjemna — musisz tylko mieć dobrego nauczyciela i trochę dobrych chęci.

Na początek dobra wiadomość — nauczyciela już znalazłeś . W tym cyklu pokażę Wam, jak krok po kroku uczyć się gry na gitarze. Będziemy dawkować sobie wiedzę w małych porcjach, żeby łatwiej było ją przyswoić. Jedynym warunkiem jest to, żebyś próbował wykonywać ćwiczenia i na bieżąco analizował informacje, które się tu pojawiają. Samo przeczytanie tekstu da Ci niewiele, ale jeśli w międzyczasie będziesz próbować układać palce na gryfie, sprawdzać różne bicia, czy wykonywać inne rzeczy, o które Cię poproszę — wówczas nasza nauka będzie znacznie bardziej efektywna. A przecież o to nam chodzi, prawda?

Zaczniemy od podstaw, które zbudują solidne fundamenty pod dalszą naukę. Dziś dowiesz się, jak czytać chwyty gitarowe — to proste i pewnie pojmiesz zapis intuicyjnie, ale dla porządku omówimy sobie wszystko po kolei.

Chwyty gitarowe — jak czytać diagramy?

Aby grać na gitarze nie potrzebujesz nut. Do amatorskiej gry dla własnej przyjemności spokojnie wystarczy umiejętność wybierania na gryfie odpowiednich chwytów. Aby się ich nauczyć, należy sięgnąć po diagramy, czyli schematyczne obrazki przedstawiające chwyty gitarowe. Pokazują one właściwe rozmieszczenie palców na strunach gitary, dzięki czemu uzyskamy zamierzony dźwięk. Do zagrania najprostszych utworów wystarczy znajomość kilku chwytów.

Odczytywanie chwytów na diagramach ułatwia schematyczny rysunek gryfu. Literki oznaczają nazwy strun, poziomie linie — struny, cyfry — numery progów (są one dodatkowo zaznaczone pionowymi kreskami), natomiast czarne kropki pokazują, w których miejscach należy przycisnąć strunę.


chwyt E-dur

chwyt C-dur

W Polsce i wielu krajach europejskich diagramy akordów są przedstawiane w poziomie, przy czym u góry mamy najcieńszą strunę, a na dole najgrubszą. Może się to wydawać nieintuicyjne, bo dla osoby praworęcznej trzymającej gitarę na kolanach układ strun jest odwrotny. Jest to jedna z rzeczy, do której trzeba się przyzwyczaić i zapamiętać. W Stanach Zjednoczonych i w Ameryce Południowej diagramy zazwyczaj są przedsawiane w pionie, przy czym najgrubsza struna znajduje się po lewej stronie.

Krzyżyki, chwyty barowe...

Bardziej zaawansowane chwyty mogą mieć oznaczenie „×” pokazujące, że danej struny nie wprawiamy w ruch podczas grania danego akordu, może się też pojawić pionowa kreska łącząca dwie czarne kropki — to symbol chwytu barowego, który polega na przyciśnięciu kilku strun jednym palcem. Jednak diagramy najbardziej podstawowych chwytów pokazują nam tylko trzy pierwsze informacje: nazwy strun, numery progów i czarne kropki w miejscach przyciskania struny.

Rysunki chwytów adresowane do początkujących gitarzystów dla ułatwienia mogą zawierać informację, którymi palcami przyciskać daną strunę. Wówczas na kropkach pojawiają się numery, które oznaczają palce:

1 - palec wskazujący
2 - palec środkowy
3 - palec serdeczny
4 - palec mały

Akordy w nawiasach

Pejzaż w powieki miękko wsiąka,  a e
Zakrzepła sól na nagich wargach  C D e (D C h)

Akordy podane w nawiasach oznaczają po prosu alternatywną wersję zagrania danego fragmentu piosenki. Niektórym lepiej brzmi jedna wersja, innym druga i w tym przypadku autor opracowania posnanowił zapisać obie możliwości. Czasami w nawiasach podane są także akordy, które są opcjonalne - można je zargać, albo i nie.

Teorię już znasz, czas na praktykę

Czyli na pierwsze ćwiczenie. Na naszej stronie znajdziesz diagramy podstawowych chwytów gitarowych. Wybierz chwyt G-Dur (G) i spróbuj odwzorować go na gryfie gitary. Pamiętaj o odpowiedniej kolejności ustawienia palców. Puść chwyt i złap go ponownie kilka razy z rzędu — to pozwoli Ci nabrać wprawy w układaniu palców na strunach oraz ułatwi zapamiętanie chwytu.


chwyt G-dur

Umiejętność odczytywania diagramów z chwytami gitarowymi pozwoli Ci samodzielnie uczyć się dowolnych chwytów. Jeśli zechcesz nauczyć się konkretnej piosenki, wystarczy, że sprawdzisz, jakie chwyty są do niej potrzebne. Następnie potrzebujesz tylko trochę praktyki, by umieć płynnie łapać i zmieniać chwyty. I gotowe!

Dziś nauczyłeś się jak czytać chwyty gitarowe. To podstawowa wiedza, która otwiera przed Tobą możliwość samodzielnej nauki gry na gitarze. Super!