Jak zarazić swoje dziecko miłością do muzyki?

Poradnik Gitarzysty
gitara

Chociaż dla wielu z nas miłość do muzyki jest czymś wrodzonym, nikt nie powiedział, że nie można się też jej nauczyć. Jeśli jesteś entuzjastą muzyki i chcesz przekazać tę miłość swoim dzieciom, możesz rozważyć różne sposoby naturalnego rozwijania w nich tego hobby. Jeśli planujesz zapisać swoje dzieci do szkoły muzycznej, chcesz żeby śpiewały, grały na instrumencie albo po prostu był małymi melomanami, powinieneś zacząć od wprowadzenia muzyki do ich codziennego życia. W ten sposób łatwiej będzie Ci rozwinąć w nich tę pasję. Oto kilka prostych sposobów na zachęcenie dzieci do kochania muzyki.


Słuchaj muzyki ze swoimi pociechami

Kiedy bawisz się z dziećmi, karmisz je, myjesz albo kiedy po prostu leżycie razem na kanapie, zadbaj o to, żeby zawsze towarzyszyła Wam muzyka. W ten sposób dzieci przyzwyczają się do muzyki w tle podczas wykonywania codziennych czynności. Możesz również poświęcić ten czas na przedstawienie im konkretnego wokalisty, instrumentów czy gatunku muzyki. Nie tylko słuchaj muzyki ze swoim dzieckiem, ale też rozmawiaj z nim o niej, zachęcaj je do zadawania pytań i wyrażania swoich opinii. Słuchanie muzyki i rozmawianie o niej to pierwszy krok, który z pewnością spodoba się dzieciom.

Zachęcaj też dziecko do tego, żeby to ono wybierało muzykę, której będziecie słuchać – w ten sposób będzie rozwijało swój gust muzyczny.

Śpiewaj ze swoimi dziećmi

Jeśli masz małe dzieci, możesz zacząć od nauczenia ich prostych piosenek, które są łatwe do zapamiętania. Poświęć trochę czasu, aby nauczyć ich słów i pamiętaj, aby śpiewać z nimi. W ten sposób nauczysz ich też pewności siebie i umiejętności występowania przy publiczności (co prawda na razie małej). To świetny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem - dla obydwu stron. Jeśli umiesz grać na jakimś instrumencie, tym lepiej. Dzieci interesują się tym, co robią dorośli, dlatego jeśli możesz pokazać, że lubisz muzykę, łatwiej będzie im ją pokochać.

Zachęcaj swoje dziecko do nauki gry na instrumencie

Na początek poobserwuj swoje dziecko – może uwielbia „robić hałas”: uderzać w przedmioty, które wydają dźwięki i na nie reagować. Jeżeli są trochę starsze, możesz też po prostu je zapytać, czy byłyby zainteresowane śpiewaniem lub grą na instrumencie muzycznym. Jeśli odpowiedź brzmi tak, to jeśli sam potrafisz grać na instrumencie, podstaw możesz nauczyć dziecko sam. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z zasadami gry na instrumencie, zawsze możesz rozważyć zatrudnienie nauczyciela, który nauczy Twoje dziecko podstaw muzyki.

Jeżeli na początku nie chcesz wydawać dużej kwoty na instrument dla dziecka, nie będzie to już problemem. Zabawkowe instrumenty można teraz kupić nawet w popularnych dyskontach – Lidl gazetka regularnie posiada je w swojej ofercie. Znajdziemy w niej dziecięcy keyboard, ukulele czy flet.

Wpleć muzykę w zabawy z dzieckiem

Jeżeli chcesz otoczyć swoje dziecko muzyką, warto nie tylko jej słuchać. Pomyśl, jak możesz włączyć muzykę do różnych gier z dzieckiem. Gry karaoke, różnego rodzaju zabawki grające muzykę, planszówki na temat muzyki, rysowanie instrumentów – istnieje wiele różnych sposobów zainteresowania dziecka muzyką poprzez gry. Oczywiście nie rób niczego na siłę. Dziecko samo powinno wykazywać chęć do takiej zabawy.

Zapisz dziecko na zajęcia muzyczne

Jeżeli w szkole Twojego dziecka nie ma zajęć muzyki albo jest ich mało, to pomyśl o zapisaniu go na dodatkowe zajęcia muzyczne. Takie zajęcia nie tylko wzbudzą w Twoim dziecku miłość do muzyki, ale też pomogą im w ogólnym rozwoju – współpracy z innymi, koordynacji, łączenia faktów. Nauczyciele muzyki mają własne sposoby na to, jak sprawić, by dzieci zafascynowały się muzyką, czy to śpiewaniem, czy graniem na instrumencie, czy tworzeniem własnych piosenek i pisaniem utworów.

Zabieraj swoje dziecko na występy muzyki na żywo

Dorośli na pewno wiedzą, jakie wrażenie robi muzyka na żywo. Dlatego od małego zabierajmy nasze dziecko na koncerty i występy artystów grających muzykę na żywo. Nieważne czy będzie to wielka orkiestra grająca w filharmonii, akustyczny występ lokalnego zespołu czy set DJ-ski – każdy kontakt z muzyką na żywo będzie nie tylko przyjemnością dla Ciebie, ale i inspiracja dla Twojego malucha.

Życie jest piękniejsze dzięki muzyce. Jeżeli od małego zarazisz swoje dziecko tą pasją, to w przyszłości może się okazać, że wychowałeś sobie znanego muzyka albo przynajmniej kogoś, kto dzieli Twoją pasję.